Résztvevő kutatócsoportok
A kutatócsoport az autofágia élettani és patológiás szerepének és mechanizmusainak genetikai, sejtbiológiai és biokémiai módszerekkel történő vizsgálatát végzi. Az autofágia mellett a krinofágia (szekréciós granulumok lizoszómális degradációja) és az endocitózis folyamatait is tanulmányozzák. Az utóbbi években annak megértésére koncentrálnak, hogy hogyan történik ezen különféle lizoszómális lebontó folyamatok koordinációja Drosophilában és emberi sejtekben is.
A kutatócsoport rovar immunsejtjek transzdifferenciálódásának szabályozását tanulmányozza saját fejlesztésű ex vivo vérsejt tenyésztő és differenciálódási módszerrel. Kísérleteik során olyan faktorokat azonosítottak, melyek fontos szerepet játszanak a központi nyirokszerv vérsejtképző őssejt niche-ének fenntartásában, illetve differenciálódó vérsejtek sorsának kialakításában. Céljuk, hogy a vérsejtek differenciálódását irányító komplex szabályozási hálózat működését felderítsék, valamint feltárják a Drosophila és az emlősök vérsejtképző niche-einek működési és szabályozási hasonlóságait.
A kutatócsoport egyik fő érdeklődési területe a sejtmagi aktin biológiai jelentőségének vizsgálata, és a sejtmagi jelenlétét biztosító mechanizmusok felderítése. Az utóbbi évben elkezdték a sejtmagi aktinnak az immunsejtek differenciálódásban betöltött szerepét is tanulmányozni. Emellett a csoport az aktinkötő ERM fehérjék sejtmagi funkcióinak kutatásával is foglalkozik. Egy ERM fehérjétől mentes sejtmagokkal rendelkező mutáns létrehozásával meghatározták a fehérjék sejtmagi lokalizációjának biológiai jelentőségét és a sejtmagi hiányából adódó problémákat.